Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26853504 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Tarnobrzegu

"Agonia dzwięków"

23-10-2019

W dniu 21 października 2019 r. w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiały o książce pt. ,,Agonia dźwięków" Jaume Cabre`.

 

Spotkanie poprowadziła Anna Pałys. Akcja książki rozgrywa się na początku XX wieku, jednak w odczuciu Pań Klubowiczek, klimat powieści przenosi czytelnika w mroczne średniowiecze. Cabre` opowiada o złu, które można wyrządzić innym w imię wyższego dobra, o tym jakie ekstremalne formy może przyjąć umartwianie się oraz stara się odpowiedzieć na pytanie, co naprawdę przybliża człowieka do Boga. Opowiada o niespełnionych ambicjach bohaterów, o bezwzględności hierarchów i ich frustracjach, o poszukiwaniu w kapłaństwie przede wszystkim zaszczytów i korzyści. Brat Junoy- dominikanin, zostaje zesłany przez swojego przełożonego do klauzurowego klasztoru La Rapita. Powodem decyzji jest jego miłość do muzyki. Junoy grał na organach, bo sprawiało mu to radość, a taka forma kontemplacji zdawała się przybliżać go do Boga. Niestety oskarżono go, że gra na własną chwałę i kieruje się pychą. Pokuty miała dopełnić przeżywana samotność w miejscu, gdzie nie ma żadnego instrumentu, gdzie panuje milczenie i martwa cisza. Cisza, której nawet nie przerywa mało zrozumiała mniszkom łacina. Do La Rapity zostają w tym samym czasie przyjęte dwie młodziutkie postulantki: Adela i Rosalia. Życie zakonne toczy się tu według stałego rytmu opisanego w Regule, na straży której stoi despotyczna matka Dorotea. Junoy ośmiela się kwestionować fizyczną obecności diabła jak i świętość pokuty. Poza tym siostra Dorothea obwinia go za spadek powołań. Nad głową spowiednika zbierają się czarne chmury. Clou powieści, jak zauważyły nasze Klubowiczki, to kwestia zwrotu wiana rodzinie jednej z postulantek... Jaume Cabré rozpoczyna „Agonię dźwięków” od zamieszania i zgorszenia, jakimi zakończył się pobyt brata Junoya w La Ràpita, po czym następuje retrospekcja- akcja cofa się do przybycia głównego bohatera do klasztoru i pobytu w nim ze scenami z późniejszego procesu. Napięcie rośnie, bo mimo że czytelnik widzi, jak wielkie poruszenie wywołała domniemana zbrodnia zakonnika, to jej sedno długo pozostaje tajemnicą. Dodatkowo każdy rozdział poprzedzony jest ustępami z obowiązującej w klasztorze Księgi Zwyczajów. Z pewnością ogromną zaletą powieści są kunsztownie nakreślone sylwetki bohaterów. ,,Agonia dźwięków" porusza dogłębnie, każe nam się zastanowić nad istnieniem Boga i diabła oraz nad cienką granicą między dobrem i złem.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: