Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26851850 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Torkach

„Kiedyś przy Błękitnym Księżycu”

06-12-2019

W dniu 28 listopada 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Torkach, miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Tym razem nasze członkinie prowadziły bardzo ożywioną dyskusję na temat alkoholizmu i jego wpływu na najbliższych. Ten burzliwy dyskurs wywołała książka Katarzyny Enerlich zatytułowana „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu”. Nasze Panie zgodnie stwierdziły, iż pozycja wydawnicza pt. „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu” to bardzo dobra powieść, podejmująca trudny temat dzieci dotkniętych chorobą alkoholową i ich prób radzenia sobie w dorosłym życiu. Dyskutantki skupiły się na głównej bohaterce Barbarze- kobiecie, która dorastała wychowywana przez ojca alkoholika. Jej matka opuściła rodzinę i wyjechała do Włoch, pozostawiając swoją pięcioletnią córkę pod opieką męża, który nazbyt często zaglądał do kieliszka. Wraz z wyjazdem matki skończyło się dzieciństwo dziewczyny. Ojciec z różnym skutkiem starał się dbać o córkę, która kochała go całym sercem. Niestety alkohol nagminnie znieczulał go na potrzeby dziewczynki, a ona sama zmuszona była przedwcześnie dorosnąć. To ona martwiła się o jedzenie i opiekowała się pijanym tatą, starała się go zrozumieć, a za jego pijaństwo obwiniała siebie. Marzyła aby móc skończyć szkołę i zarabiać własne pieniądze. Jej życie osobiste również było dalekie od ideału. Barbara pakowała się w związki z mężczyznami, w których szukała ojca takiego, jakiego pamiętała sprzed wyjazdu matki zagranicę. Niestety kontakty nie należały do udanych wliczając w to również małżeństwo Barbary. W momencie kiedy ojciec trafił do szpitala kobieta postanowiła rozliczyć i przemyśleć swoje dotychczasowe życie, życie naznaczone rodzinną tragedią, alkoholizmem ojca i porzuceniem przez matkę. Barbara uświadomiła sobie, że cały ten czas brakowało w nim szczęścia, poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości, prawdziwego, beztroskiego dzieciństwa, miłości i wzorców rodzinnych. Będąc dorosłym dzieckiem alkoholika nie bardzo wiedziała jak ma pokonać beznadzieję swojego losu. To wtedy odczuła pewien impuls i zdecydowała się wreszcie zmienić coś w życiu. Chciała zostać pisarką, i tym samym spełnić dziecięce marzenie. Choć miała świadomość swoich braków w wykształceniu odważyła się napisać swoją pierwszą książkę z bardzo pozytywnym skutkiem. Zdaniem naszych klubowiczek autorka stworzyła niezwykły obraz dzieci alkoholików, ich piętna, które idzie z nimi przez całe życie. Panie obecne na spotkaniu słusznie zauważyły, że Katarzyna Enerlich choć porusza swoich książkach pozornie zwyczajne tematy, czyni to z pasją i mądrością, przyczyniając się do tego, że są zawsze pełne ciepła i niezwykłego klimatu. Na koniec naszej bardzo głębokiej dyskusji Panie doszły do wniosku, iż alkoholizm to choroba społeczna, gdzie chorują nie tylko osoby nadużywające alkoholu, ale również ich bliscy i przyjaciele. Najbardziej odczuwają to dzieci, które często czują się winne... Książkę szczerze polecamy!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: