Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26849661 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

DKK w Tyczynie

Marie Benedict: "Pani Einstein"

08-05-2019

W majowe przedpołudnie klubowiczki DKK w Tyczynie spotkały się w Saloniku Literackim miejscowej biblioteki publicznej, by porozmawiać o przeczytanej książce, jaką była powieść Marie Benedict pt. „Pani Einstein”.

 

Dzięki książce tej amerykańskiej pisarki miałyśmy możliwość poznania kobiety, która została pierwszą żoną geniusza – Alberta Einsteina. Ponad sto lat temu kobieta-studentka nie była mile widziana w salach wykładowych. Milevie - dzięki determinacji jej ojca – udało się dostać na studia do Zurychu, choć studenci i wykładowcy nie patrzyli na nią przychylnym okiem z wyjątkiem jednego żaka, którym był 17-letni wówczas Albert Einstein. Ta beletryzowana biografia Milevy rzuca światło na życie tej doświadczonej przez los kobiety, która urodziła się z defektem biodra i przez to kulała, co w tamtych czasach czyniło ją niezdatną do małżeństwa. Jednak mimo to znalazł się mężczyzna, który zechciał ją poślubić. Życie Milevy – również fizyczki - z geniuszem nie było jednak genialne. Albert pokazał swoje oblicze ekscentryka jeszcze przed ślubem, co Mileva przyjęła z wielkim żalem i niezrozumieniem. Kobieta dążyła jednak do małżeństwa, by ich pierworodna córka, która urodziła się przed ślubem, nie musiała żyć z piętnem bękarta. Jednak z powodu romansu Alberta, jego upokarzania żony na każdym kroku, Mileva decyduje się po latach na odważny krok opuszczenia męża i późniejszy rozwód. Mimo że książka poświęcona jest Milevie, większość dyskusji dotyczyła jej męża – Alberta, którego oblicze ukazane w powieści zaskoczyło nas negatywnie. Trudno też dziwić się Milevie, że dążyła do małżeństwa z Albertem. Na początku XX wieku panna z nieślubnym dzieckiem była bardzo napiętnowana, nie mogła liczyć na szacunek i uznanie społeczności. Jednak Albert – z obawy o swoją reputację naukowca – nie był skory do małżeństwa z Milevą. Było mu na rękę, że jeszcze przed porodem narzeczona wyjechała do rodziców, nie śpieszył się też, by zobaczyć pierworodną córkę. Nam – współczesnym kobietom - nie mieściło się w głowie tak zachowanie Alberta, jak i Milevy (opuściła półroczne dziecko, by wyjechać do narzeczonego i nie widziała córki przez rok, bo wówczas już mąż zwlekał z podjęciem decyzji o sprowadzeniu dziecka do nich). Uznałyśmy, że najlepiej oddają zachowanie Alberta następujące słowa (wypowiedziała je Mileva do męża): „Jesteś geniuszem, ale nie masz pojęcia o ludzkim sercu”. Czy Mileva była szczęśliwa? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Była żoną geniusza, ale ona sama i ich dzieci nie doświadczyły genialności w codziennym życiu z tym największym fizykiem XX wieku.

Agnieszka Janda Moderator DKK w Tyczynie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: